Ana sayfa » Tatil - Seyahat » Nevşehir ve Gezilecek Dört Harika Yer
Tatil - Seyahat

Nevşehir ve Gezilecek Dört Harika Yer

Nevşehir Hakkında Genel Bilgiler

Nevşehir; insanları büyüleyen doğal güzellikleri ve tarihe ışık tutan eserleriyle yüzyıllardır hem yurt içinden hem de yurt dışından binlerce insanın gezi rotasını çevirdiği en güzel yerlerden biridir. Tarihi süreç içerisinde şüphesiz ki adından çok bahsedilen Nevşehir, hem dini hem de tarihi dokusuyla binlerce yıldır dünya barışına örnek gösterilmiştir ve Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Yerel Yönetimler Dünya Barış Konferans merkezi olarak ilan edilmiştir.

Her yıl ortalama 3 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Kapadokya, volkanik patlama ve lavlardan oluşan geniş platoların, rüzgâr ve suyun aşındırmasıyla oluşturduğu harika güzellikteki peribacalarına sahiptir. Yörede bulunan Göreme Milli Parkı 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

nevşehir 1Nevşehir’in tarihi güzelliklerinin bugünkü halini almasını Nevşehirli Damat İbrahim Paşa sağlamıştır. 18. yüzyılda Sultan II. Ahmet’in de desteğiyle şehri yeniden imar etmiştir. Nevşehir’in daha önceki ismi Muşkara iken şehrin yeniden imar edilmesiyle “Yeni Şehir” anlamına gelen Nevşehir ismini almıştır. Damat İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilen külliye; camisiyle, medreseleri, bimarhaneleri, sıbyan mektebiyle şehri, dönemin modern yapısına kavuşturmuştur.

Nevşehir ve Dört Harikası

Zelve Açık Hava Müzesi

Bölgede Hristiyanlığın ilk olarak yayılmaya başladığı yer olarak bilinen Zelve; içindeki birçok manastır ve kilisesiyle 1950’li yıllara kadar köy olarak kalmıştır. Zelve Açık Hava Müzesi üç vadiden oluşmaktadır. Birinci vadideki kiliselerde Hristiyanlığın izlerini görmek mümkünken, ikinci vadide ise güvercinliğe çevrilen birçok küçük mağara görmek mümkündür. Köy hayatının devam ettiği üçüncü vadi ise değirmeniyle günümüze kadar gelebilmiştir.

nevşehir zelveDeğişik doğal yapısı ve mağaralarıyla başka bir âlemde olduğunuzu hissettirecek Zelve Açık Hava Müzesi, Göreme Avanos arasında, yol kenarında harika bir görünüme sahip mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Açık hava müzesinin girişi ve otoparkının da ücretsiz olması özellikle yerli turistler tarafından tercih edilme sebeplerindendir. Tırmanmayı ve yeni yerler keşfetmek isteyenler, gelirken rahat kıyafetler getirmeyi unutmayın.

Kaymaklı

Nevşehir’in Kaymaklı ilçesinde Türkiye’nin en büyük yeraltı şehri bulunmaktadır. Hititliler döneminde yapılmış, Bizanslılar döneminde de genişletilmiştir. Yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülen Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katlı olmasına rağmen sadece 4 katı ziyarete açılabilmiştir. Nevşehir’e 20 km uzaklıktadır giriş ücreti 30 Türk Lirasıdır.

Kızıl Vadi

Ürgüp’e 5 km uzaklıkta, eşsiz günbatımıyla romantik bir yürüyüş yapmak isteyenler için 5-6 km’lik yürüyüş yoluyla harika bir vadi. Bu vadiyi kuşbakışı izlemek isterseniz özellikle sabah saatlerinde gökyüzüne yükselen 200’e yakın sıcak hava balonunun birinin içinde siz de olabilirsiniz.

nevşehir kızıl vadiÖz Konak Yeraltı Şehri

Öz Konak kasabasında volkanik tabakanın çok kalın olduğu yerde kurumuş olan yeraltı şehri temizlenebildiği kadarıyla turistlere açılmıştır. Avanos’a 14 km uzaklıkta bulunan yeraltı şehri yazın saat 19.00’a kadar açık kalmaktadır. Giriş ücreti ise 10 Türk Lirasıdır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın