Ana sayfa » Tatil - Seyahat » Kazan Tataristan Gezisi
Tatil - Seyahat

Kazan Tataristan Gezisi

Her ne kadar tarihi bağlarımız ve hatıralarımız da olsa daha ziyade Trabzonsporlu Gökdeniz’in Rusya’nın Rubin Kazan takımına transferinden sonra daha fazla yer bulmaya başlamıştı turistik hayatımızda Kazan Tataristan gezisi. Kimimizin akrabaları vardı, kimimizin mefkureleri, kimimizin hasretleri. Gökdeniz’i takip eden futbolcularımızla birlikte arttı bizlerin de Kazan sevgisi. Ve Kazan ile ilgili birkaç satır yazmak şart oldu.

Genel Bilgiler

Kazansu nehrinin Avrupa’nın en uzun nehri İdil ile birleşim noktasında bulunan Kazan, büyük nehir limanı ile canlı bir ekonomiye sahiptir. Rus petrollerinin neredeyse beşte birinin üretildiği Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan aynı zamanda Rusya’nın resmi olarak üçüncü başkentidir. Moskova’nın 820 km güney doğusunda bulunan şehir, 1.200.000’ini aşan nüfusuyla Rusya’nın en kalabalık ilk 10 şehri arasında yer almaktadır. Orta İdil bölgesinin incisi olarak adlandırılan Kazan, aynı zamanda bölgenin kültürel ve ticari merkezidir de.

kazan tataristan kremlinKuruluşu 1000 yıl öncesine uzanan Kazan, ticaret yolları üzerinde bulunması sebebiyle Moğol hâkimiyeti ve sonrasında bölgenin ekonomik cazibe merkezi konumuna gelmiştir. Moğol devletlerinin yıkılmasından sonra kurulan Kazan Hanlığı, 16. yüzyıldan itibaren Rus yönetimi altına girmiştir. Dönem dönem bağımsızlık veya özerklik kazansa da bugüne kadar Rus idaresi altında kalmıştır.

Halkın %96’sı neredeyse yarı yarıya denilebilecek seviyede Rus ve Tatarlardan oluşmaktadır. Çuvaşlar ve Ukraynalılar en kalabalık azınlıklardır. Tatarların büyük bir bölümü Müslüman olup Ruslar da Ortodoks mezhebindendirler. Yahudiler, Protestanlar ve Bahailer de şehirde varlıklarını sürdürmektedirler.

Nemli karasal bir iklime sahip olan Kazan’da kışlar oldukça uzun ve soğuk, yaz ayları ise kısa ve ılımandır. Kasım aylarından itibaren -4, -5 sıcaklık ortalamaları artarak Mart ayına kadar devam eder. Hava sıcaklıkları ancak Temmuz aylarında 20 derecelere kadar çıkar.

Kazan Tataristan Gezisi İçin Notlar

Türk Hava Yolları’nın Kazan’a haftada üç gün doğrudan seferi var ve yolculuk İstanbul’dan yaklaşık üç saat sürüyor. Şehre geldiğinizde ilk bakışta şehrin Kazansu nehri ile eski ve yeni Kazan olmak üzere ikiye ayrıldığını görüyorsunuz. Eski Kazan’ın bulunduğu kıyıda Ruslar tarafından yıkılan Kazan Kalesi üzerine inşa edilen, surlarla çevrili Kremlin bölgesi karşımıza çıkıyor. Yönetim birimleri, müzeler ve tarihi yapıların bir arada olduğu bölgenin şüphesiz en dikkat çekici yapısı mavi kubbe ve minareleriyle Kul Şerif Camisidir.

kazan tataristanİstanbul’daki camilerden sonra Avrupa’nın en büyük camisi olan Kul Şerif Camii, 16. yüzyılda inşa edilen ve 1552’deki Rus istilası sırasında Korkunç İvan tarafından yıktırılan caminin bulunduğu yerde, 2005 yılında yeniden inşa edilmiştir. Klasik İslami mimariden farklı ancak modern bir üslupta inşa edilen, mavi kubbe ve minareleriyle dikkat çeken Kul Şerif Cami dünyadaki en güzel camilerden birisi olup Kazan Tataristan gezisinin ilk durağı olmalıdır. Kremlin bölgesinde görülmesi gereken diğer yerler ise eğriliği ile dikkat çeken Süyümbike Kulesi ve tarihi Ortodoks Kilisesidir.

kazan tataristan
Solda Süyümbike Kulesi, sağda Mercani Camisi

Çariçe II. Katerina’nın verdiği izinle Müslümanların Kazan’da inşa ettikleri ilk cami Mercani Camisidir. 1766 yılında inşa edilen cami, 1850lerde burada imamlık yapan Şehabettin Mercani’nin ismiyle anılmaktadır. Kaban Gölü kıyısında bulunan Eski Tatar Sokağındaki cami, Kazan Tataristan gezinizde görmeniz gereken diğer önemli yapılardan birisidir.

Etiketler