Ana sayfa » Spor » Chicago Bulls Efsane Kadro: Gelmiş Geçmiş En İyi Kadro
Spor

Chicago Bulls Efsane Kadro: Gelmiş Geçmiş En İyi Kadro

chicago bulls efsane kadro1995-96 Amerikan Ulusal Basketbol Liginin (NBA) şampiyon Chicago Bulls kadrosu aradan geçen onca yıla rağmen akıllardan çıkmış değil. Shaquille O’neal, Hakim Olajuwon, Kerim Abdul Cebbar, Karl Malone, Patrick Ewing, Charles Barkley gibi yıldızlara karşı oynayıp da üç sene üst üste şampiyon olan bir takım da kolay kolay unutulmaz zaten. Chicago Bulls efsane kadro olarak adlandırılan kadronun unutulmaz oyuncularının başında şüphesiz akla ilk Michael Jordan geliyor. Scottie Pippen, Dennis Rodman ve Toni Kukoç da Jordan’ı takip edenler. Peki, şimdi bu sporcular neredeler ve neler yapıyorlar? Gelin kısaca bir göz atalım.

Chicago Bulls Efsane Kadro

Michael Jordan

chicago bulls efsane kadro jordanDünya basketbolunun en tanınmış isimlerinden belki birincisi olan, Majesteleri Michael Jordan, basketbolu bıraktıktan sonra golfa başlamış sonra tekrar basketbola dönmüştü. Sürekli kazanma hırsı olan bir sporcu için emeklilik hayatı çekilmez olabilirdi. Ancak Jordan, bu sorunu da sıfırdan bir takım oluşturarak aşmaya çalışıyor. 50’li yaşlarında olan Jordan şu an Charlotte Hornets takımının sahibi ve takımı sürekli finallere kalan başarılı bir takım haline getirdi bile.

Scottie Pippen

pipEfsane takımın efsane 33 numarası “Pip” lakaplı Scottie Pippen halen, basketboldan da Chicago Bulls’tan da kopabilmiş değil. 2012 yılında kulüp başkanının özel danışmanı olarak atanan Pippen eski bir takım arkadaşı ile birlikte bu görevini sürdürüyor.

Dennis Rodman

dennis rodmanBasketbolun en renkli simalarından birisi olan Dennis Rodman’ın emeklilik hayatı da aynı şekilde renkli bir şekilde devam ediyor. Nitekim Rodman’ın dünya üzerinde en sevilmeyen kişiler listesi oluşturulsa zirveye oynayabilecek iki kişiyle de yakın ilişkisi var. İlk olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile arkadaşlığı haberlere bile çıkmış durumda. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasının seslendirmesini yapan da Rodman’dan başkası değil.

Toni Kukoç

Toni KukooooooocUluslararası basketbolun 1980 ve 90larına Vlade Divac, Dino Radja, Arvydas Sabonis, Sarunas Marciulionis ve Drazen Petroviç ile birlikte damga vuran Yugoslav Altılının altıncısı, Pembe Panter lakaplı Toni Kukoç. 2015 yılından itibaren Chicago Bulls takımının özel danışmanı olarak görev yapıyor.

Luc Longley

luc longleyNBA’in ilk Avustralyalı oyuncusu olma unvanını elinde bulunduran Luc longley, şu an Avustralya Erkek Basketbol Takımının yardımcı antrenörlüğünü yapıyor.

Ron Harper

ron harperBulls’tan sonra 2000 ve 2001 yıllarında Los Angeles Lakers ile de NBA şampiyonluğu yaşayan Ron Harper, bugün New Jersey’de yaşıyor. Zamanının büyük çoğunu ise kendisinin de çok sıkıntı çektiği kekemelikle mücadeleye ayırıyor.

Steve Kerr

steve kerrSteve Kerr, efsane kadronun emeklilik hayatı belki de en başarılı oyuncusu. 2003 yılında oynadığı San Antonio ile bir şampiyonluk daha kazanan Kerr, koçluk kariyerinin ilk yılında Golden State Warriors ile de 2015 yılında şampiyon oldu. Geçen sene ise şampiyonluğu finalde Cleveland Cavaliers’a kaybetti.

Chicago Bulls Efsane Kadro Koç: Phil Jackson

koç phil jacksonEfsane takımın kendinden efsane koçu Phil Jackson her ne kadar Los Angeles Lakers’a transferiyle Bulls hayranlarını üzmüşse de kendisi adına müthiş bir çıkartmıştı. Nitekim Lakers’la da 5 şampiyonluk kazanan Jackson toplam şampiyonluk sayısını 11’e çıkartmış oldu. Şimdi oyuncu olarak formasını giydiği New York Nicks takımında yöneticilik yapıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın