Ana sayfa » Sağlık » Sülük Tedavisi
Sağlık

Sülük Tedavisi

Dünyanın en eski tedavi yöntemlerinden birisi olan sülük tedavisi, yüzlerce yıl sonra pop dünyasının vazgeçilmez araçlarından birisi olan televizyon dizileri aracılığıyla 2015 yılında dünya gündeminde ön sıralara çıkmayı başarmıştır. Game of Thrones dizisinin Stannis Baratheon ve Melisandre karakterleri dünyada olduğu kadar Türkiye’de de sülüklere olan ilgiyi arttırmıştır.

Solucanların akrabalarından olan sülükler belki de yaradılıştan itibaren varlıklarını sürdürmektedirler. Çağlar, iklimler, topraklar, insanlar ve hayat değişse de kan emme özellikleriyle tanınan ve pek de sevimli olmayan sülükler hayatta kalmayı başarabilmişlerdir. Bununla birlikte günümüzde bu tür, ciddi bir şekilde tehdit altındadır. Dünyada birçoğu tatlı sularda bir kısmı da denizlerde yaşayan yaklaşık 700 sülük türü bulunmaktadır. Sülüklerin ana menüsü ise kan ve omurgasız hayvanların hemolenfleridir.

Sülük Tedavisi 2Tarihte Sülük Tedavisi

700 sülük türü içerisinde Avrupalı tıbbi sülükler olarak da bilinen Hirudo medicinalis türü sülük tedavisi için en çok kullanılan sülüktür. Bir zamanlar Avrupa’dan Hindi Çini’ne kadar yayılmış olan bu sülükler doğal ortamlarında bugün sadece Belçika, Fransa ve İngiltere’de bulunmaktadır. Bununla birlikte artan ticari ilgi sebebiyle Hindistan, Çin ve Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede laboratuvar ortamında da yetiştirilmektedirler.

Sülük tedavisi Hindu kaynaklara göre milattan önce 8. yüzyıla kadar gitmektedir. Hipokrat’ın da aralarında bulunduğu birçok Yunan ve Romalı doktor da sülükleri kullanmıştır. Sülük tedavisi genel olarak cilt hastalıkları ve siyatik için kullanılmıştır. 19. yüzyılda modern tıbba geçişe kadar bütüncül bir tedavi sistemi olan vücut sıvılarının dengelenmesi amaçlarıyla kullanılan sülük tedavisi bu dönemden sonra sürekli olarak düşüş göstermiştir.

Sülük Tedavisi Ne Amaçla Uygulanır?

Tıbbi sülükler iki şekilde kullanılmaktadır: Birincisi kanın emdirilmesiyken ikincisi salviya denilen ve 50’den fazla protein barındıran sıvılarından faydalanılmasıdır. Salviyanın en önemli özelliği kanın pıhtılaşmasını engellemesidir. Bu sıvının aynı zamanda ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Nitekim bir sülük tarafından ısırıldığınızda bunu fark etmemenizin sebebi bu ağrı kesici özelliktir. Cilt üzerindeki sülük faaliyeti, daha ziyade kanın sülükler tarafından emilmesi, sebebiyle bu bölgedeki kan dolaşımı artar.

Sülük TedavisiBugün mikro cerrahi operasyonlar, organ dikim ameliyatları, varis tedavisi ve yaşlanmayı geciktirici uygulamalarda sülükler geniş bir şekilde kullanılmaktadır. Sülüklerin salgıladığı sıvılar üzerinde yapılacak yeni araştırmalar, sülük tedavisi alanlarını da arttıracaktır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın