Ana sayfa » İş » İstiridye Mantarı
İş

İstiridye Mantarı

Ülkemizde istiridye mantarı, beyaz kültür mantarından sonra en çok tüketilen mantar türüdür. İstiridye mantarını izolasyonlu çatı katlarında ya da bodrum katlarda klima ve nemlendirme sistemi olması koşuluyla her mevsim yetiştirebilirsiniz. Türkiye’de son yıllarda oldukça rağbet gören istiridye mantarı yetiştiriciliği için girişimcilere Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlükleri ve KOSGEB mantar destekleri de vermektedir.

İstiridye Mantarı Üretimi
İstiridye Mantarı Yetiştiren Girişimciler

İstiridye mantarı yetiştirirken dikkat etmeniz gereken olmazsa olmaz iki nokta vardır: Sıcaklık ve nem. Gerek kuluçka gerek hasat dönemlerinde sıcaklıklar dönemin gereklerine uygun olarak sürekli aynı seviyede tutulmalıdır. Sıcaklık farkından yoğunlaşma meydana gelirse bu tohumları ektiğiniz torbalarda küflenmelere neden olur. Bu da mantar üretiminizi olumsuz etkiler.

Güzel bir yağmurdan sonra mantarların topraktan fışkırırcasına çıktığını hepimiz biliriz. Bu da nemin mantar için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.  İkinci husus olan nemi kontrol altında tutabilirseniz mantar yetiştirmek çok kolay ve zevkli hale gelir.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Kompost Hazırlama

İstiridye mantarı yetiştirebilmeniz için komposta ihtiyaç duyacaksınız. Kompostu hazır olarak diğer üreticilerden alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Mantar kompostu için genellikle buğday samanı ve kepeği kullanılmaktadır. Karışım oranı %95 buğday samanı ile %5 buğday kepeği şeklindedir.

Bu oranlara göre buğday samanı ve kepeğini şeffaf plastik örtülerde hijyene dikkat ederek karıştırmalıyız. Ancak öncesinde samanın mantarla rekabet edecek olan organizma ve mikroorganizmalardan arındırılması gerekir. Bunu çeşitli kimyasallarla yapabilirsiniz. Ama organik olsun diyorsanız haşlama yöntemini kullanmalısınız. Yani 200 litrelik varillerin (özel hazır haşlama kazanları da kullanabilirsiniz) içinde kompostu haşlayarak sterilize etmelisiniz. Bunun için varillerin dip kısmından 10-15 santimetre yükseklikte ızgara konularak içerisine konulacak olan tel örgü sepetin aşağıya inmesi engellenir.

Daha önceden hazırlanmış olan sap saman karışımı kuru halde tel örgü sepetlere doldurularak varillere konulur, kapağı kapatılır ve ısıtılır. Sıcaklık 75-80 °C olacak şekilde yaklaşık bir saat bekletilerek pastörizasyon işlemi tamamlanır. Sonrasında sepet varilden çıkartılıp yüksek bir yere asılarak suyun akması sağlanır ve soğutulur. Buğday kepeği de pastörize edilir ve soğutulur.

Plastik şeffaf naylon örtüler (poşetler) üzerinde yukarıdaki oranlarda pastörize edilen saman ve kepek birbirine homojen bir biçimde karıştırılır. Bu safhada plastik eldivenler kullanmanız hijyen açısından uygun olacaktır.

Mantar Miseli Aşılama

Kendiniz üretemiyorsanız diğer üreticilerden temin etmeniz gereken istiridye mantarı miseli 1 kiloluk torbalara 25 gram olarak uygulanır. 25 dereceye kadar soğutulan 100 kg komposta 2,5 kg misel atılır. Üretimin yapılacağı mevsime göre torbalara 3-50 kg arasında kompost konulabilir. Torbalara konulacak kompost yaz aylarında az kış aylarında çok olmalıdır. Hazırlanan kompost 10 kg şeffaf naylon poşetlere doldurulur. Poşetin altına on santimetre kompost aşırı bastırmadan sıkıştırılarak konulur. Üstüne poşetin kenarlarına gelecek şekilde dairesel olarak bir miktar misel ekilir. Sonrasında tekrar 10 cm kompost eklenir ve aynı şekilde aşırı bastırmadan sıkıştırarak misel yine dairesel şekilde poşetin kenarlarına gelecek şekilde ekilir. Poşet dolana kadar bu şekilde devam edilir. Sonra poşet bağlanarak steril bir çiviyle poşetin etrafına delikler açılır (bu deliklerden mantarlarınız hava alır). Böylece ekme işlemi bitmiş oldu.

Misel Ön Gelişme Dönemi

Misel ekimi yapılmış olan ortamın %85-90 oranında nem ve 23-27 °C sıcaklığı olan karanlık bir odada 25-30 gün bekletilerek misel gelişim dönemi tamamlanmış olur. Bu dönemde önemli olan ortamın sıcaklığıdır. Miseller birkaç gün içinde faaliyete geçip üreyerek torbanın gittikçe beyaz bir görünüm almasına sebep olur.

Hasat Dönemine Gelmiş Mantarlar

Mantar Üretim Dönemi

Torbaların beyaz görünümüyle misel serimi tamamlanmış olur. Mantarların oluşması için torbalara steril bir jilet ile bir cm2 kare büyüklüğünde delikler açılır. Yatay şekilde ya da artı şeklinde çizerek yapabilirsiniz. Bu dönemde mantar taslakları kısmen belirginleşir. Bir iki güne gelişip kesilen yerlerden mantar çıkmaya başlar. Bu dönemde nem oranı %80 civarında olmalıdır. Bunun için soğuk hava nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Yoksa bu oranı sağlamak için sabah ve akşam mantarların üstüne su püskürtebilirsiniz. Bu dönemde sıcaklık 18 °C’ye düşürülmelidir.

Misel ön gelişiminde ışığa ihtiyaç duyulmamasına karşın hasat döneminde uygun büyüklükte ve renkte mantar almak için günde 12 saat ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için torbalarınızı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan gün ışığını kullanabilirsiniz. Beyaz ışık veren floresan lambalar da kullanılabilir.

Artık mantarlarınızı toplayabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Besin Değeri

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın