Ana sayfa » İş » Dijital Yaşam » WordPress Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Yaşam

WordPress Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyanın lider içerik yönetim sistemi (content management service – CMS) WordPress artık basit bir blog platformu olmanın çok çok ötesine ulaştı. Ücretsiz ve ücretli devasa bir tema ve eklenti kütüphanesine sahip olan program, kişisel ve küçük işletmelerin internet sitelerinden büyük isimli yüksek trafiğe sahip sitelere kadar milyonlarca internet sitesinin alt yapısını oluşturmuş durumda. Siz de bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız WordPress hosting (barındırma) firmalarının sizlere sağlayacağı avantajları gözden geçirmenizde fayda var.

Önde Gelen WordPress Hosting Firmaları

Türkiye’de en tanınmış WordPress hosting siteleri HostGator ve GoDaddy firmalarıdır. Bununla birlikte DreamHost, Bluehost, InMotion ve SiteGround da dünyanın önde gelen WordPress hosting firmaları arasında yer almaktadır.

Başlıca WordPress Hosting Firmaları

WordPress Hosting Fiyatları ve Özellikleri

Birçok internet sunucusu (web hosts) kuracağınız site için oldukça faydalı olacak bazı özellikler sunmaktadır. Örnek olarak barındırma firmalarının hizmetleri içerisinde içerik yönetim sistemleri önceden yüklü bir şekilde gelmektedir. Yani siz WordPress programını indirip yüklemek durumunda kalmayacaksınız. Veri yedeklemesi, sayfalarınızın önbelleğe alınması, otomatik CMS güncellemeleri ve güvenlik araçları gibi diğer birçok farklı araç da bu firmalar tarafından sunulmaktadır.

WordPress hosting (barındırma) için başlangıç seviyesindeki ücretler standart internet barındırma fiyatları ile aşağı yukarı aynı seviyededir. Ancak daha üst seviye talepler için aylık 200 TL gibi fiyatları gözden çıkartmanız gerekebilir. Bununla birlikte bir WordPress hosting hizmeti almadan önce aşağıdaki kıstasları gözden geçirmelisiniz.

 • Ücretsiz alan adı verilip verilmediği
 • Ücretsiz deneme süresi olup olmadığı
 • Kurmanıza imkân verilen site sayısı
 • Sınırsız aylık yükleme (upload) imkânı tanınıp tanınmadığı
 • Sınırsız depolama alanı sağlanıp sağlanmadığı
 • Aylık trafik sınırlaması olup olmadığı
 • Sunucu performansı
 • Linux ve Windows sunucuları olup olmadığı
 • Sitenize has e-posta hizmeti sunulup sunulmadığı,
 • 7 gün 24 saat müşteri destek hizmetleri olup olmadığı
 • Sitenizde satış yapmayı düşünüyorsanız güvenli yuva katmanı (secure sockets layer – SSL) hizmeti sunulup sunulmadığı ve fiyatlarının ne olduğu.

Bununla birlikte bu firmaların birçoğunun ABD ve Avrupa menşeili olduğunu ve özellikle sitenize has bir e posta servisi sağlama konusunda anlamsız bazı sorunlar çıkartabileceklerini, özellikle internet sitesi kurma işine yeni başlayanların teknik konulardaki bilgi eksiklikleri sebebiyle basitçe halledilebilecek bazı ayarlar için ekstra ücretler talep edebileceklerini de aklınızdan çıkartmamalısınız.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın