Ana sayfa » Güncel » Vladimir Putin: Rusya’nın Yaşayan Efsanesi
Güncel

Vladimir Putin: Rusya’nın Yaşayan Efsanesi

7 Ekim 1952’de Rusya’nın St. Petersburg şehrinde doğan (o zamanki adıyla Leningrad) Vladimir Putin, 1998 yılında girdiği siyasi hayatını 2017 yılında Rusya Devlet Başkanı olarak sürdürmektedir. İstihbaratçı geçmişi ile tanınan ve bütün siyaset hayatı boyunca da gerek yerli gerekse yabancı bütün muhatapları tarafından bu tecrübesi göz önünde bulundurularak temkinli yaklaşılan Putin kimdir, çocukluğu, gençliği, mesleki kariyeri nasıl geçmiş ve gelişmiştir? Birlikte okuyalım.

Çocukluk Yıllarında Putin ve Öğrenim Hayatı

“Sıradan bir aileden gelmekteyim ve çok uzun yıllar da böyle bir hayat sürdüm” diyen Putin’in annesi Maria Shelomova İkinci Dünya Savaşından çıkan, yorgun ve enkaza dönmüş Sovyet Rusya’sında ev hanımıdır. 1911 doğumlu babası Vladimir, ise savaştan sonra güvenlik görevlisi olarak görev yapmış ve nakliyat işlerinde çalışmıştır. Babasının ailesi, Birinci Dünya Savaşının başlamasıyla Tver bölgesindeki Pominovo köyüne göçmüşler ve babasıyla annesi burada tanışarak evlenmişlerdir.

vladimir putin

İlk ve ortaokul öğrenimini Leningrad’da tamamlayan Vladimir Putin, kimya ağırlıklı eğitim veren iki yıllık lise öğrenimini de 1970 yılında tamamlamıştır. Her çocuk gibi kendisini göstermek veya bir şeyler başarmak için başladığı ve enerjisinin çoğunu judoya verdiği bu dönemde öğretmenleri dil öğrenmeye yatkınlığını fark etmişlerdir. Öğrencilik yıllarında kendisini problem çocuk olarak tanıtan Rusya’nın yaşayan efsanesi, zaman ilerleyip kendisinin ve hayatın farkına vardıkça ders çalışması gerektiğini anlayarak Lenin’in Genç Öncülerine katılmıştır.

Gençlik Yılları ve Mesleki Kariyeri

İstihbaratçı olma hayaline açılan kapı olan Hukuk Fakültesi okuma zorunluluğunu Leningrad Devlet Üniversitesinde 1975 yılında tamamlayan Vladimir Putin, 70lerin sonu 80lerin başında Moskova’daki 1 No.lu KGB Okulunda haber alma eğitimi almıştır. İstihbaratçılık ile ilgili idealist hikâyelerden ibaret olan KGB’ye ilişkin düşünceleri, mezuniyetinin akabinde devlet kadrolarında aldığı görevlerle artık şekillenmeye başlamıştır.

Bu arada meslek hayatı kadar aile hayatı da şekillenmeye başlamış ve 28 Temmuz 1983 tarihinde Lyudmila Shkrebneva ile evlenmiştir. 1985 yılında ise ilk çocukları Maria dünyaya gelmiştir. 1985 yılı Putin için hayatında önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmuştur. Nitekim Leningrad’da uzun sayılabilecek bir süre KGB’nin değişik birimlerinde görev yapan Putin, 1985 yılında zamanın Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nde görevlendirilmiştir. Takip eden yıl içerisinde de ikinci kızı Katerina Dresden’de dünyaya gelmiştir.putin ve ailesiDresden’de yerel istihbarat biriminde beş yıl görev yapan Putin, burada yarbaylığa kadar yükselmiştir. 1990 yılında Almanya’dan dönen Putin, artık Leningrad Üniversitesi Rektörünün uluslararası ilişkilerden sorumlu yardımcısıdır. 1991 yılından itibaren de St. Petersburg Şehir Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi başkanlığını da yapmaya başlayan Putin, burada başladığı göreviyle birlikte KGB’den istifa etmiştir.

Putin ve Siyaset

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılmasından sonra Rusya’da esen siyaset rüzgârları Putin’i de etkilemiştir. St. Petersburg’taki görevleri devam ederken 1996 yılında Moskova’ya çağrılan Putin, burada Devlet Başkanlığı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. Moskova’ya gelişi ile birlikte kariyer basamaklarını hızla tırmanmış, 1997 ve 1998 yıllarında görevinde sürekli yükselmiş ve nihayet 1998 yılı Temmuz ayında Federal Güvenlik Servisinin (FSB), eski adıyla KGB, başına geçmiştir. 1999 yılının Mart ayıyla birlikte Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevine getirilmiştir.putin devlet baskanı1991 yılı Ağustos ayında Devlet Başkanı Gorbaçov’u indirmek için gerçekleştirilen Sovyet darbe girişimini tankların üzerine çıkarak durduran ve halkın büyük desteğini kazanan Boris Yeltsin, aynı yılın Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı olmuştu. Ancak 1998 yılında yaşanan ekonomik krizle birlikte halk desteğini kaybeden Yeltsin, ekonomide toparlanma sağlaması için Başbakanlığa atadığı Primakov’u 1999 yılı Mayıs ayında görevden aldı.  İç ve dış siyasette sert tedbirler ve politikalar izlenmesi gerektiğini düşünen Vladimir Putin’i de başbakan olarak atadı. Yeltsin, ortaya çıkan yolsuzlukları sebebiyle Başkanlık görevinden ayrılmak zorunda kaldı ve Rusya, 31 Aralık 1999 tarihi itibariyle tartışmasız olarak 21. yüzyılın ilk çeyreğine damga vuracak yeni devlet başkanıyla tanıştı.

2000 yılında yapılan seçimlerde halkın %50’sinden fazlasının oyunu alarak Rusya Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin, bu görevini Mayıs 2008’e kadar devam ettirmiştir. Rusya Anayasası gereği dört yıl Başbakanlık görevini yürüten ve Devlet Başkanlığı görevini Dimitri Medvedev’e bırakan Putin, 2012 yılında yapılan seçimlerde oyların %60’ından fazlasını alarak tekrar Rusya Devlet Başkanlığına seçilmiştir.

Rusya Devlet Başkanı’nın resmi hayat hikayesi için tıklayın.

Etiketler

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın