Ana sayfa » Güncel » Kraliçe II. Elizabeth ve Brexit
Güncel

Kraliçe II. Elizabeth ve Brexit

İngiltere’nin 23 Haziran 2016 tarihinde yapmış olduğu referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılmasının yankıları ve değerlendirmeleri devam ediyor. Özellikle uluslararası siyaset üzerinde etkisi olacak bu politika değişikliği hakkında acaba Kraliçe II. Elizabeth ne düşünüyor?

Kraliçe II. Elizabeth

İngiltere ve İngiliz Milletler Topluluğu Kraliçesi II. Elizabeth, Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’in 13 Ekim 2016 tarihinde hayatını kaybetmesiyle birlikte bugün dünyanın en uzun süreli tahtta bulunan kraliyet mensubu olmuştur.

21 Nisan 1926 tarihinde dünyaya gelen Elizabeth Aleksandra Mary, 25 yaşındayken 6 Şubat 1952 tarihinde tahtta oturmuş ve bu tarihten itibaren Birleşik Krallık ile birlikte Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’nın kraliçesi olmuştur.

Kraliçe II. ElizabethII. Elizabeth aynı zamanda 1962 yılından itibaren Jamaika, 1966 yılından itibaren Barbados, 1973 yılından itibaren Bahamalar, 1974’ten beri Grenada, 1975 yılından itibaren Papua Yeni Gine, 1978 yılından itibaren Solomon Adaları ile Tuvalu, 1979 yılından itibaren St. Lucia ile St. Vincent ve Grenadinler, 1981’den beri Belize ile Antigua ve Barbuda ve nihayet 1983 yılından itibaren de St. Kitt ve Nevis kraliçesidir. Pakistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti gibi 16 ülkenin de bir dönem kraliçeliğini yapmış olan II. Elizabeth, bu ülkelerin bağımsızlıklarını ilan etmeleriyle birlikte bu unvanlarını yitirmiştir.

Tahta çıkışının Gümüş Yıldönümü 1977 yılında kutlanan Kraliçenin Altın Yıldönümü ise 2002 yılında kutlanmıştır. Tahta çıkışının altmışıncı yıldönümü 2012 yılında Elmas Yıldönümü olarak kutlanmış ve ömrü vefa ederse Platinyum Jübilesi ise 2022 yılında gerçekleştirilecek. Kraliçe II. Elizabeth, aynı zamanda Kraliçe Victoria’nın 63 yıl ve 318 günlük tahtta kalma süresini de 2015 yılında egale ederek en uzun sure İngiliz tahtında oturan kişi unvanını da almıştır.

Dünyanın en etkili kişilerinden birisi olan Kraliçe II. Elizabeth hiç şüphesiz Birleşik Krallığın son dönemlerine damga vuran kişilerden birisi olmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında taht varisi olan Elizabeth, hükümranlığı süresince Soğuk Savaştan Avrupa Birliği’nin kuruluşuna, sömürgelerin bağımsızlıklarını kazanmalarından Brexit’e, Sovyetler Birliğinin yıkılışından 11 Eylül saldırılarına kadar birçok önemli olaya da şahitlik etmiştir.

Kraliçe II. ElizabethAmerika Birleşik Devletleri başkanlığına Donald Trump’ın seçildiği ve yeni bir değişim sürecine girdiği aşikar olan günümüz dünyasında, İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması gibi önemli bir olayın Kraliçe’nin onayı olmadan gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını dünya siyaseti hakkında az çok bilgi sahibi olan herkes bilmektedir. Önümüzdeki yıllarda dünyamızı nelerin beklediğini tam olarak kestiremesek de Brexit’in altında, Kraliçe II. Elizabeth’in tahtta geçen altmış beş senesinin getirdiği önsezilerinin olduğu göz ardı edilmemelidir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın