Ana sayfa » Ev » Çocuklar » İlk Kitap ve Bebeğim
Çocuklar

İlk Kitap ve Bebeğim

Bu yazımızda bebeğimize ne zaman kitap okumaya başlayalım, ne tür kitaplar seçelim, ilk kitap özellikleri nelerdir gibi sorulara ışık tutmaya çalışacağız.

Bebeğimize anne karnından itibaren kitap okumaya başlayabiliriz. Doğduktan sonra ise bu alışkanlığı bırakmayıp ona kendi okuduğumuz kitapları bile okuyabiliriz. Bunun yanında görsel algılarını desteklemek için siyah beyaz nesnelerin bulunduğu bebek kartlarını göstermek başlangıç için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Çünkü özellikle ilk 3 ayda bebekler renkleri ayırt edemez. Bu nedenle siyah-beyaz kartlar daha fazla ilgilerini çeker. Kartları uygun mesafeden ona gösterirken görseller hakkında da kısa hikâyeler anlatabilirsiniz.

Bebeklik Dönemi Kartları

Yeni doğan döneminde bebeğimize bizim gösterdiğimiz kartları 4. aydan itibaren kavrama becerisi gelişeceğinden eline verebiliriz. Tabii ilk yapacağı hareket kartları ağzına götürmek olacaktır. Bu yüzden kartların kalın materyalden olması oldukça önemli. Piyasada bu konuyla ilgili oldukça fazla materyal var. Yayınevlerinin çıkardığı bebeğimin ilk kartları ya da zekâ kartlarını hazır alabileceğiniz gibi internette siyah beyaz bebek kartları başlığı altında çok fazla görsele ulaşıp çıktısını alıp bir de PVC ile kapladığınızda bebeğinizin kartlarını kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 6. aydan itibaren siyah beyaz kartlara ek olarak içinde renklerin de bulunduğu kartlara geçiş yapabiliriz.  Oyun alanlarına ya da beşiğinin üstüne bu resimlerden hazırlayıp asabilirsiniz. Birkaç gün aynı resimler üzerinde konuştuktan sonra farklı olanlarıyla değiştirebilirsiniz.

ilk kitap ve bebeğimBebeklik dönemi ilk kitap

Bebeklik döneminde duyu gelişimini desteklemek için yine kitaplardan destek alabiliriz. İlk kitap farklı dokuları içinde barındıranlardan olmalıdır. Bu tür kitapların doku kısımlarını bebeğimiz elleriyle hissettikçe duyu gelişimine, resimleri hikayeleştirerekse dil gelişimine ciddi katkılar sağlayabiliriz.

Bak bakalım burada bir inek varmış tüylerine bak ne kadar yumuşakmış.  İnekler nasıl ses çıkarır? şeklinde kitabı ona anlatarak da çok küçük dönemlerde kitap sevgisini bebeklerimize aşılayabiliriz.ilk kitap ve bebeğim 1

Bebek Kitabı Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Bebeğimiz biraz daha büyüdüğünde ise artık sayfaları kendisi çevirir duruma gelecektir (yaklaşık 18. ay civarı). Bu dönemde ince yapraklı kitaplar yerine kalın kapaklı ve sayfalı bebek kitapları tercih etmeliyiz. Çünkü sayfaları çeviremediği takdirde kitaba karşı olumsuz şemalar oluşturabilir.  Yine bu kitaplardaki resimleri ona anlatabilir, sayfalarını çevirmesine olanak sağlayarak ince motor becerilerini destekleyebiliriz. Karşılaşabileceğimiz sorunlardan bir diğeri ise bebeğin kitapları yırtması ve ağzına götürmesi olacaktır. Bunun içinse yırtılmayan kitaplar, kalın materyalden yapılmış olanlar, bez kitaplar, dişleme kitapları ve de banyo kitapları şeklinde çok ama çok geniş yelpazeye sahip bebek kitaplarından faydalanabilirsiniz.

ilk kitap ve bebeğim 2Bebeklik dönemine ait piyasada o kadar çok kitap var ki ebeveyn olarak kafa karışıklığı yaşayabiliriz. İlk kitap tercihimizi yazısından çok resimlerin fazla olduğu, dokusunu hissedebileceği, mümkünse ses çıkarabilen, yaşına, gelişim dönemine ve ilgise yönelik kitaplardan yana yapmalı, evimizde görebileceği ve uzanabileceği yerlere kitaplar koyarak sürekli temas halinde olmasını sağlamalıyız. Oyuncakçılara gittiğimiz gibi sık sık kitapçılara da gidip kitapları incelemelerini sağlayalım. Bol okumalı günler dilerimJ

Yazar Hakkında

Ayfer Yılmaz Keçeci

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın